Bursa'da Kültürel Mekanlar

bursada-kulturel-mekanlarBURSADA KÜLTÜR SANAT
 
Büyükşehir Belediyesi, Bursa`nın zengin kültürel geçmişine uygun ulusal ve uluslararası kültür ve sanat etkinliklerine başarılı şekilde ev sahipliği yapar. Bursa`yı tarihi, kültürel ve turizm değerleriyle birlikte düşünerek,1961’den bu yana sürdürülen;Julia İplesias, Kim Wilde Emma Shapplin, Vanessa Mae gibi starların katıldığı “Bursa Festivali”,çe?itli ülke kültürlerini aynı sahnede buluşturan ve 1986’dan bu yana düzenlenen “Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması”, ilki 2006`da düzenlenen “Uluslar arası Bursa İpek Yolu Film Festivali”gibi organizasyonları; “Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali”, Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunu Festivali ile 1995’ten bu yana düzenlenen “Bursa Edebiyat Günleri”, 1990’dan bu yana düzenlenen “Bursa Fotoğraf Günleri” gibi etkinlikleri gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi,Bursalıları kültür sanat hayatının en güzel örnekleriyle tanıştırıyor.
 
 
TAYYARE KÜLTÜR MERKEZİ (TKM) VE SANAT  GALERİLERİ
 
Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı`na bağlı Tayyare Kültür Merkezi’nde; Sami Güner Sanat Galerisi, Cemal Nadir Güler ve Şefik Bursalı Sanat Galerileri ile Cep Sanat Galerisi`nde çok sayıda fotoğraf, resim, karikatür, suluboya, minyatür gibi kültür sanat etkinlikleri düzenleniyor.
 
 
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KONSERVATUARI
 
Her eğitim döneminde Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği Oyunları ve Bando bölümlerinde yaklaşık 500 öğrencinin öğrenim gördüğü Belediye Konservatuvarı, yıl boyunca çok sayıda etkinlikte konser veriyor. Belediye Konservatuarı`nın dışında; Senfoni Orkestrası her yıl 30 konser haftası düzenlemektedir. Ayrıca devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından her yıl yaklaşık 15.000 kişinin izlediği yirmiden fazla konser verilmekte.
 
ŞEHİR TİYATROSU
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Osmanlı döneminde ilk tiyatronun kurulduğu Bursa`da, bünyesinde şehir Tiyatrosu`nu oluşturarak, kentin kültürel yaşamında eksikliği hissedilen bir boşluğu doldurarak tiyatroseverleri yeni oyunlarla buluşturuyor.
 
 
ŞEHİR KÜTÜPHANESİ
 
Heykel`de Setbaşı Köprüsü`nün yanında yer alan şehir Kütüphanesi`nden her yıl onbinlerce kişi yararlanmaktadır. Ayrıca konferans, meslek tanıtımı, seminer ve konser gibi her yıl yaklaşık 150’den fazla etkinliğin gerçekleştirildiği şehir Kütüphanesi`nde çay içerek, kitap okuyarak vaktinizi geçirebilirsiniz.
 
 
KENT MÜZESİ
 
Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi her yıl sergi, tiyatro, konferans ve konser gibi birçok kültür ve sanat etkinliğine imza atıyor.Kültür Sanat Turizm Vakfı, Kültür A.Ş., Bursa Araştırmaları Vakfı gibi kurumların desteği ile geleneksel kültür ve sanatı korumayı, yaşatmayı amaçlayan, sergi, kurs, seminer, panel gibi kent kimliğini ön plana ç›karan
çalışmalara ev sahipliği yapan kent Müzesi`ndeki çalışmaları izlemenizi tavsiye ederiz.
 
 
AÇIK HAVA TIYATROSU
 
Reşat Oyal Kültür Parkı içinde yer alan Açıkhava Tiyatrosu 3500 ‘ü koltuklu olmak üzere toplam 5000 kişilik olup, bir çok festivale ve konsere ev sahipliği yapmaktadır.
 
 
GÖKDERE MEDRESESİ
 
Kayhan Mahallesi, Kayhan Caddesi üzerinde yer alan Gökdere Medresesi Kültür Sanat Merkezi’nde; her gün 10.00 - 18.00 arasında söyleşi, dinleti, konser gibi etkinlik ve kursların yanı sıra her gece saat 18.00 - 20.00 arasında tasavvuf, Sanat ve Halk Müziği derslerine katılabilirsiniz. 2006 yılında restore edilen bu merkezde; Perşembe akşamları Halk
Müziği Cuma günleri akşamı Tasavvuf Müziği, Cumartesi akşamı ise Sanat Müziği dinletisi eşliğinde hoş dakikalar geçirebilirsiniz
 
 
HARAÇÇIOĞLU MEDRESESİ
 
Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Kavaklı caddesinde Nakşibendi Tekkesi olarak yapılmıştır. Değerli bir kütüphaneyi barındıran bu tarihi medrese binası günümüzde restore edilerek kültürel etkinliklerin düzenlenebilceği sosyal tesis olarak hizmete girmiştir.
 
 
KARABAŞ-İ VELİ DERGAHI  KÜLTÜR MERKEZİ
 
Geçmişi 16, yüzyıla uzanan Maksem Caddesi Karabaş sokaktaki dergâh restore edilerek, kültür merkezi statüsü ile işlevsel hale getirilmiş ve ziyaretçiler için otantik bir ortam hazırlanmıştır.Merkezde sema gösterilerinden el sanatı sergilerine kadar bir çok aktiviteyi müzik ve kahve eşliğinde bir arada yaşayabilirsiniz.
 
 
FETHİYE KÜLTÜR MERKEZİ
 
Konser, tiyatro gösterisi, konferans, seminer, toplantı gibi kültürel etkinliklerin yapılabildiği Kültür Merkezi’ndeki her türlü teknik donanıma sahip büyük salonun koltuk kapasitesi 1039 kişiliktir. Nilüfer ilçesindeki bu merkez, Uludağ Üniversitesi’ne aittir.
 
 
MERİNOS ATATÜRK  KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ
 
Uluslararası festivallere ve toplantılara ev sahipliği yapan Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu ile
Tayyare Kültür Merkezi`ni elden geçirerek eksiklerini tamamlayan
Büyükşehir Belediyesince projelendirilen Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi inşaatı tamamlandığında, Bursa yeni ulusal ve uluslararası kongrelere ev sahipliği yapacak.
 
 
ÖRDEKLİ HAMAMI KÜLTÜR MERKEZİ
 
Haşim İşcan caddesi üzerinde yer alan ve “Kültür Merkezi” olarak yeniden düzenlenen bu tarihi yapı içinde tiyatro oyunlarının sahnelenebileceği 200 kişilik iki büyük salon ile hat, ebru, minyatür ve tezhip gibi geleneksel el sanatlarının icra edileceği sergi salonları bulunmakta.
 
 
BARIŞ MANÇO KÜLTÜR MERKEZİ
 
Kültürel ve sanatsal etkinlikler için tasarlanan,Yıldırım ilçe
merkezi Mimar Sinan Mahallesindeki Barış Manço Kültür Merkezi’nde; 750 kişilik tiyatro, 500 ki?ilik çok amaçlı   salonu, sinema salonları, kütüphanesi, çok amaçlı salonları, sergi alanları ve kafeterya yer alıyor.
 
 
KONAK KÜLTÜR EVİ
 
Nilüfer ilçe merkezindeki kültür evinde rutin olarak düzenlenen; tiyatro, bale, söyleşi, konser gibi etkinliklerin dışında; Halk Dansları, Müzik, Bale eğitimi verilmekte ve talebe göre kurslar gerçekleştirilmektedir.
 
 
BASIN KÜLTÜR SARAYI
 
Basın Müzesi ve Yılmaz Akkılıç Kütüphanesi’nin yer aldığı Nilüfer ilçesi, Emek Caddesi’ndeki Kültür Sarayı’nda yer alan 1000 kişilik salonda, kongre, tiyatro ve
konser etkinlikleri yapılıyor.
 
 
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ KÜLTÜR MERKEZİ
 
Görükle Üniversite kampusü içindeki merkezde öğrencilerin yaratıcılıklarını kullanabilmeleri ve sergileyebilmeleri amacı ile boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine imkân sağlamak üzere; resim, fotoğraf, tiyatro, müzik ve benzeri kültür ve sanat dallarında eğitim, kurs ve gösteri gibi etkinlikler düzenlenmektedir.
 
 
EKİM SANAT ATÖLYESİ

1988’den bu yana Selçukhatun Mahallesi’nde faaliyet gösteren özel kurs merkezinde; tiyatro, drama, diksiyon, resim, dans ve fotoğraf atölye çalışmaları yapılıyor. Kurslar ücretlidir

 
İZNİK SÜLEYMAN PAŞA MEDRESESİ SANAT ATÖLYELERİ
 
1332 yılında Orhan Gazi’nin oğlu Süleyman şah tarafından yaptırılan Süleyman Paşa Medresesi, geleneksel çini sanatını yaşatmak ve gelecek nesle ulaştırmak amacıyla restore edilerek yeniden düzenlenmiştir. “Çiniciler Çarşısı” olarak hizmet veren Medrese’de seramik üretimi yapan dokuz sanat atölyesi bulunmakta olup, bu atölyelerde geleneksel İznik çinileri
üretilmekte, Çini sanatı öğretilmekte ve satılmaktadır. 757 79 08   757 38 43 - 757 34 35 nolu telefonlardan bilgi sahibi olabilirsiniz..

Bu web sayfasında HTML5 ve CSS3 kullanılmıştır. | Copyright © 2012 FATİH TOPAL