Atatürk ve Bursa

Atatürk, milli mücadelenin merkezi olan Ankara’yı başkent yapmış olmasına rağmen, daha çok Bursa’da olmayı arzu ederdi, Bursa’yı çok severdi. Nitekim Atatürk’ün en çok ziyaret ettiği illerin başında Bursa yer almaktadır.Atatürk, 1922 yılından ölümüne kadar Bursa’ya iş ve dinlenmek amacıyla 18 kez gelmiştir. Atatürk’ün Bursa’ya yaptığı gezilerden bazıları,bir toplumsal dönüşümün ortamını araştırmak veya bir ekonomik atılımı gerçekleştirmek amacına yöneliktir. Örneğin O’nun 17-29 Ekim 1922, 20-24 Ocak 1923, 31 Ağustos - 11 Eylül 1924 ve 22 Eylül-8 Ekim 1925 tarihli Bursa gezileri, çağdaş cumhuriyete geçişin toplumsal tepkilerini sınamak ve Türk devrimine yeni ivmeler kazandırmak amacı ile gerçekleşmiştir.

Atatürk’ün Birinci Gezisi: Ankara’dan yola çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşları 17 Ekim 1922 Salı günü Bursa’ya teşrif etmiştir. İlk resmi karşılama Duaçınarı’nda yapıldı. Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa,batı cephesi kumandanı İsmet Paşa, Milli Savunma Bakanı Kazım Özalp, Bursa milletvekilleri,Vali Hacı Adil Arda ve Belediye Başkanı Muhtar Beylerle, öteki ilgililer, Mustafa Kemal Paşa’yı karşıladılar. Başkomutan’ın Bursa’ya ilk ayak basışı 21 atım top atışı ile selamlandı. Törenden sonra Mustafa Kemal Paşa hazır bulunanlara aynen şu söylevi verdi;“Sayın Bursa halkının hakkımızda göstermiş olduğu içten gösterilerden olağan üstü mutluyum.Bugün mutluluğunu duyduğumuz zaferi ulusumuzun kararlılık ve kutsal inanç ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Orduları’nın süngüleri kazanmıştır. Üzerinde başka türlü hiçbir güç, hiç baskı yoktur ve olmamıştır.

Ulusun ve ordularının yeteneği, bütün ulusal emellerimizi elde edecek derecededir. Ülkenin kaynakları nın genişliği, halkın çalışkanlığı ve yeteneği ve ordularının barış döneminde de her türlü sonuçları elde edecektir. Üç buçuk yıl süren bu savaştan sonra, bilim açısından, milli eğitim açısından, ekonomi açısından savaşımlarımızı sürdüreceğiz ve güveniyorum ki bunda da başarılı olacağız. Fabrikacı olacağız, sanatkâr olacağız. Bundan sonra düşüncelerimizi hep buna dayayalım.”Atatürk’ün İkinci Gezisi Mustafa Kemal ve arkadaşları 20 Ocak 1923’de İnegöl üzerinden Bursa’ya saat 15.00’da geldiler. Bursa Belediyesi, Çekirge yolu üzerindeki 19.yy yapısı olan Albay Mehmet Bey Köşkü, Mustafa Kemal Paşa’ya hediye edildi. 24 Ocak günü Atatürk Bursa’dan ayrıldı.

Atatürk’ün kaldığı bu köşk bugün Atatürk Köşkü Müzesi olarak ziyaretçilere açıktır.Atatürk’ün Üçüncü Gezisi Mustafa Kemal’in Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak Bursa’ya yaptığı ilk gezidir.Bu gezinin başka bir özelliği de eşi Latife hanımla Bursa’ya ilk ve son kez birlikte gelmiş olmalarıdır. 31 Ağustos-11 Eylül 1924 tarihleri arasında gerçekleşen bu gezinin Bursa’nın kurtuluş gününe rastlaması dolayısıyla Mustafa Kemal Paşa ve yanındakiler yapılan törenlere katıldılar. Törenlerde yaptığı konuşmasında,“Devrimlerimiz, Türkiye’nin yüzyıllar için mutluluğunu yüklenmiştir. Bize düşen onu anlatmak ve değerlendirerek çalışmaktır” demiştir.Atatürk’ün Dördüncü Gezisi Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal, Türk toplumunun çağdaş bir görünüme kavuşturmak için yurt gezilerinden ikincisine 21 Eylül 1925’te başladı.

22 Eylül günü Reşitpaşa adlı gemiyle Mudanya’ya oradan da Bursa’ya geldi.Bir ekimde sonradan adı İpekiş olacak olan “Bursa Dokumacılık ve Trikotaj A.Ş.” ile İş Bankası’nın ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir sanayi yatırımı olan “Bursa Dokuma Fabrikası”nın temelini attı. Atatürk bu gezi sırasında Sabiha’yı tanıdı ve evlat edindi. (Adı geçen Sabiha sonraları Türkiye’nin ilk kadın pilotu ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu olacak Sabiha Gökçen’dir.)Atatürk’ün Beşinci Gezisi Mustafa Kemal’in 20 Mayıs-13 Haziran 1926 tarihlerindeki bu gezisi tam 24 gün sürmüştür.Bursa’da spor karşılaşmaları ve özellikle futbol maçları atıcılar adlı düzlükte yapılırdı.Mustafa Kemal Paşa’nın bu gezisi sırasında sporcu gençler, Bursa’nın modern bir stadyuma kavuşması için yardım dileğinde bulundular.Cumhurbaşkanı bu dileği olumlu karşıladı.

Bu web sayfasında HTML5 ve CSS3 kullanılmıştır. | Copyright © 2012 FATİH TOPAL